Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Amur bílý

Tělo je podlouhlé, válcovitého tvaru. Zejména mladší jedinci jsou velmi podobní jelcům tloušťům, od nichž je lze snadno odlišit podle šedavého zbarvení párových ploutví. Hlava má široké a dlouhé ploché čelo, velmi nízko posazené oči. Hřbet je tmavozelený, boky zlatavé, břicho bílé.

Rybník Mrhal je osazen rybami nad 80 cm.

Popis

Ve své domovině může dosáhnout délky až 150 cm a hmotnosti 50 kg. V českých podmínkách je to však méně. Největší jedinci v evropských vodách dorůstají délky kolem 100 cm a hmotnosti 15-20 kg. Dožívá se věku až 15-20 let.

Rozšíření

Původní areál rozšíření amura je východní Asie, povodí řeky Amur a Čínská lidová republika. Odtud byl postupně rozšiřován na území tehdejšího Sovětského svazu. Do Československa byl poprvé vysazen roku 1961. Daří se mu v teplejších vodách. Vysazuje se do nádrží, tůní, odstavných ramen, do velkých řek i do rybníků. Protože požírá makrovegetaci, je využíván k melioraci zarostlých rybníků.[1]

Potrava

V prvních dnech po vylíhnutí se živí převážně zooplanktonem. Později postupně přechází na rostlinnou stravu, kterou tvoří převážně vodní rostliny a vláknité řasy. Pokud je chován v kaprových rybnících, konzumuje i krmivo předkládané kaprům. Rostlinnou potravu přijímá především při vyšší teplotě vody. Většina zkonzumované potravy však odchází z těla nevyužita.

Rozmnožování

Amur bílý se mimo svou domovinu přirozeně nevytírá, proto je jeho výskyt podmíněn umělým vysazováním. V oblasti svého původu amur dospívá ve věku 4-5 let. Tření probíhá v červnu v silně proudících tocích s kamenitým dnem. Jikry se vznášejí volně ve vodním sloupci.

Význam

Jeho hlavní význam spočívá v tom, že se živí rostlinnou stravou a vodními řasami. Proto zvyšuje produkci rybářských revírů. Amur se také velmi rychle stal velmi oblíbenou rybou sportovních rybářů díky své bojovnosti.

V Česku se začal prosazovat jako dražší a chutnější alternativa vánočního kapra.[2] Maso má velmi chutné, u nás málo známé (díky poměrně krátkému výskytu v našich vodách). Je bílé, netučné a chutné, s menším obsahem drobných kostí. Hodí se na úpravu pečením, smažením.

Lov

Amur je vysazován jak ke sportovnímu lovu, tak k hospodářskému chovu, ve vodních tocích se šíří i přirozenou cestou.

Amur se loví od pozdního jara do podzimu (nejlépe květen a červen) v hodinách kolem poledne, v podvečer a v noci, konkrétně mezi 19-23 hodinou. Rád ožírá rákos u břehů, podle čehož se dá vypozorovat jeho výskyt. Úspěšnou nástrahou je rohlík nebo kostka chleba s kůrkou na hladině. Bojuje velmi silně a energicky jako málokterá z našich ryb

viz: wikipedia.org


Aktuálně
Nejnovější příspěvky
Chytací sezóna 2024 zahájena.

Chytací sezóna 2024 zahájena.

Začátek března na rybníku Mrhal, stačilo 4 dny chytání a přišlo 65 ks, přes 300 kg ryb, z ...

Kapři

Rybník Mrhal

Rybník Mrhal

letecké snímky

Videa

Rybník Mrhal - 120 ryb za týden

Rybník Mrhal - 120 ryb za týden

Minulý týden chlapi zabodovali na rybníku Mrhal. Chata Jirka - 120 ks ryb za týden je slušný ...

Kapři

 Rybník Mrhal - kapr 108 cm

Rybník Mrhal - kapr 108 cm

Krásný úlovek na rybníku Mrhal

Kapři

Relax

Relax

Rybník Mrhal, 31 stupňů a chlapáci se přijeli napápnout.

Kapři

... přejít na všechny články